Gebelik Tanısı ve Takibi

Gebelik Tanısı ve Takibi

Gebelik testi denildiğinde kadınların en çok başvurduğu yöntem idrar testidir. Eczanelerden alınan, çeşitli marka ve özelliklerde olan, yapılması kolay bu testler aslında doktorlar tarafından pek kullanılmaz; çünkü bu testlerin güvenilirlikleri düşüktür. Ayrıca kullanım süreleri de sınırlıdır ve son kullanma tarihi geçmişse yanlış sonuç verecektir. Sadece idrar testine bakarak kesinlikle karar verilmez. Sonuçlar mutlaka kan testi ile teyit edilmeli ve bir kadın-doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Gebelik tanısında kan testinde beta-hCG düzeyine bakılmaktadır. Farklı laboratuarlar farklı değerler kullanabilir; ancak genel olarak beta-hCG sonucu 5 mIU/ ml altında ise sonuç negatif, üstünde ise sonuç pozitif kabul edilir.İlerleyen zamanlarda beta-hCG düzeyinin belirli aralıklarla ölçümü gebeliğin durumu hakkında bilgi verecektir.

Pozitif sonuç sadece kanda beta-hCG değerinin yükseldiğini gösterir ancak sağlıklı bir gebelik olduğunu garanti etmez. Mutlaka bir kadın-doğum uzmanının muayenesi ve gözetimi gereklidir. Aslında gebelik şüphesi olan her durumda ve mümkün olduğunca erken gebelik haftalarında doktora başvurulmalıdır. Çünkü bebeğin kalp atışlarının ve bebeğin bulunduğu yerin ultrasonografik olarak gösterilmesi gereklidir. Ek olarak anne adaylarının, erken dönemde kullanması gereken vitaminler ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Leave a comment