İkiz Gebelikler

İkizlerin ay ay anne karnındaki gelişimi nasıldır?

İkiz ve diğer çoğul gebeliklerde bebeklerin anne karnındaki ay ay gelişimi tekil gebeliklere benzer. Çift yumurta ikizlerinde süreç, genelde tekil gebelik gibi seyreder. Yani bu bebekler belli gebelik haftasında belli kiloda olurlar ve organ gelişimler 10. haftaya kadar gerçekleşir. Çift yumurta ikizlerinde 28 ila 30. haftadan itibaren, bebeklerin aldığı kilo, tekil gebeliğe göre azalmaya başlar. Bu fark bebek başına 300 gr kadar olabilmektedir. Ancak bebekler arasında da belirgin kilo farkı olabilir.

Tek yumurta ikizlerinde ise çift yumurta ikizlerine göre genellikle farklı bir şey olmamaktadır. Ancak bebekler tek plesenta tarafından besleniyorsa gelişme geriliği olabilmektedir. Çünkü aynı plesentadan beslenen iki bebek arasında damarsal bağlantı olduğu için bebeklerden birine daha fazla kan gitmesi ihtimali vardır. Tek kese içine yerleşmiş tek yumurta ikizlerinde en büyük tehlike kordon dolanmasıdır. Kordon dolanması ihtimali özellikle 30. haftaya kadar yüksek olduğu için anne adaylarının aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekmektedir. Bu tür gebeliklerde genellikle 32. haftadan sonra risk azalmaktadır.

Pozitif sonuç sadece kanda beta-hCG değerinin yükseldiğini gösterir ancak sağlıklı bir gebelik olduğunu garanti etmez. Mutlaka bir kadın-doğum uzmanının muayenesi ve gözetimi gereklidir. Aslında gebelik şüphesi olan her durumda ve mümkün olduğunca erken gebelik haftalarında doktora başvurulmalıdır. Çünkü bebeğin kalp atışlarının ve bebeğin bulunduğu yerin ultrasonografik olarak gösterilmesi gereklidir. Ek olarak anne adaylarının, erken dönemde kullanması gereken vitaminler ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

İkiz gebeliğin normal gebelik sürecinden farkı nedir?

İkiz gebelik 37. haftada olgunlaşır yani 37. haftadan sonra artık miad aşımı söz konusudur. Tekil gebeliklerde miad 41+3 veya 42 iken, ikiz gebeliklerde bu süreç 3 hafta daha erkendir. Çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça gebeliğin tamamlanma süresi kısalmaktadır.

Bir diğer farklılıkda anne adayına metabolik ve fiziksel açıdan yüklenme daha fazla olduğu için anne adayını daha fazla zorlayan bir gebelik şekli olmasıdır. Ayrıca bebekler içeride plesentayı eşit bir şekilde paylaşmamışsa veya bir plesenta diğerine sürekli olarak kan gönderiyorsa buna bağlı olarak bebeklerde olumsuz etkilenme söz konusu olabilir. Bu daha çok tek yumurta ikizlerini ilgilendiren bir durumdur ancak çok ender olsa da çift yumurta ikizlerinde de görülebilmektedir.

İkiz bebek bekleyen anne adayları nasıl beslenmeli?

İkiz gebelik anne adayının metabolizmasını oldukça zorlayan bir olaydır. Demir, kalsiyum ve omega 3 vitaminleri çoğul gebeliklerde çok önemlidir. Demir, kan yapımı için gereklidir. İki bebeğin kan yapımı için ve anne adayının kan hücreleri % 50 ila % 70 oranında arttığı için anne adayına gerekirse iki kat daha fazla demir verilmelidir.

Omega 3, balık, ceviz ve ıspanakta bulunan, bebeklerin beyin ve göz gelişiminden sorumlu yağ asididir. Dolayısıyla anne adayının bu besinleri haftada 2 kez balık, haftada 2 kez ıspanak ve günde 2 tane ceviz şeklinde düzenli olarak tüketmesi gerekir.

Kalsiyum alımı bebeklerden çok anne adayı için önemlidir. Çünkü anne adayının kemiklerindeki kalsiyum bebeklere gideceği için anne adayının kalsiyum ihtiyacı ciddi olarak artmaktadır. Bu noktada anne adaylarına günde en az 2 – 3 bardak süt içmeleri önerilmektedir.

İkiz gebeliklerde anne adayının protein tüketiminin ve sıvı alımınında çok daha fazla olması gerekir. Çünkü bebeklerin vücutlarının oluşumu ve anne adayının kaybettiği sıvnın yerine konulması açısından anne adayının sıvı ve besin tüketiminin düzenli olması gerekir. Özellikle doktor tarafından önerilen vitamin ilaçlarının kesinlikle aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Farklı ikiz gebelik tiplerinde doktor takibi nasıl olmalı?

İkiz gebelikte doktora düşen en önemli görev ikiz bebek tanısını koymaktır. Çünkü özellikle tüp bebek uygulamalarında ikiz bebek olduğu düşünülen gebeliklerde ayrıntılı araştırma yapıldığında bir üçüncü bebek olduğu anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla ilk 10. haftada yapılan ultrasonun en önemli amacı çoğul gebelik ihtimalini değerlendirmektir.

İkiz gebelik tespit edildiğinde de incelenmesi gereken ilk şey bebeklerin tek plesentadan mı çift plesentadan mı beslendikleridir. Çünkü bebekler ayrı plesentalar tarafından besleniyorsa bu bütün gebelik sürecinin çok daha rahat geçeceği anlamına gelmektedir. Ancak tek plesenta söz konusuysa çok daha riskli bir gebelik söz konusudur.

Bebekler ayrı cinsiyetlere sahiplerse bu her zaman iki ayrı plesenta olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi de bebeklerin çift yumurta ikizi olmalarıdır. Aynı cinsiyete sahip bebekler tek plesentadan beslendiği durumlarda ilk olarak plesentanın tam ortasından geçen ve bebekleri ayıran zarın kalınlığına bakılmaktadır. Zar kalın ise bu dikoryonik diamniyotik yani iki plesenta iki amniyöz kesesinin olduğu anlamına gelmektedir. Bu en sık görülen ve en sağlıklı ikiz gebelik şeklidir. Bu durum çift yumurta ikizlerinde % 100; tek yumurta ikizlerinde ise % 30 – % 40 oranlarında görülmektedir.

Bir başka ikiz gebelik şekli ise monokoryonik diamniyotikdir. Yani tek plesenta ve iki amniyöz kesesi söz konusudur. Bu durum çift yumurta ikizlerinde görülmez. Bebekler aynı plesentadan beslendikleri için damar dolaşımları birbirine karışabilmektedir. Bu da bebeklerin birinde gelişme geriliği, diğerinde fazla gelişme gibi sorunlara sebep olmaktadır.

Üçüncü ikiz gebelik şekli ise monokoryonik monoamniyotiktir. Yani tek plesenta ve tek amniyöz kesesi vardır ve bebekler aynı kesede yer almaktadır. Bu ikiz gebelik şekli en riskli olanıdır. Çünkü 32. haftaya kadar kordon dolanması riski ile bebeklerden birinin veya ikisinin kaybedilme olasılığı vardır.

Leave a comment