Smear Testi (Pap Smear )

Smear testi (pap smear ) rahim ağzında sürüntü alınarak serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) için yapılan bir tarama testidir . Smear testi yapılmasındaki amaç ; Smear testi rahim ağzının kötü huylu (habis, malign) veya kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan (premalign) değişikliklerini erken dönemde saptayarak, erken tanı ile gerekli tedavisi yapılarak rahim ağzı kanserini engellemektir.

Jinekolojik muayene sırasında spekulum ile rahim ağzı görüntülendikten sonra özel bir fırça ile rahim ağzındaki geçiş zonu (squamous columnar junction) ndan alınan hücrelerin cama veya sıvı bazlı özel fiksatif solusyonlara alınır . İncelenmek üzere patoloji bölümüne gönderilir. Smear alınmasından önce hasta 3 gün cinsel ilişkide bulunmamalı, vajinal ilaç, krem, pudra, sprey kullanmamalı ve vajinal duş yapılmamalıdır. Adet zamanı smear testi alınamaz. Kan smear testinin değerlendirilmesini engeller.

Serviks kanseri gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde yapılan servikal tarama programlarıyla bu hastalığın kansere dönüşmeden yakalanıp tedavisi yapılarak rahim ağzı görülme oranı azaltılmıştır. Pap smear kullanımı ile serviks kanserinden ölümler ABD’ de % 80 azalmıştır.

Kimler smear testi yaptırmalıdır?

  • Tüm kadınlarda cinsel ilişki başlangıcından 3 yıl sonra başlamak üzere yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
  • 21-29 yaş arasındaki tüm kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
  • 30-64 yaş arasındaki kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir. Üst üste 3 smear’ı normal olarak rapor edilmiş, rahim ağzı kanseri öyküsü veya kanser öncesi değişiklikler (CIN2, CIN3) olmayan kadınlarda smear testi 2-3 yıl aralarla istenebilir.
  • 65 yaş üstü kadınlarda smear testi, bir üstte sıralanan şartlar sağlanmışsa gerekmemektedir. Yıllık muayeneler yeterlidir. Rahim ağzı kanseri dışındaki bir sebeple rahmi çıkartılmış olan kadınlarda smear testi gerekmemektedir.
  • 21 yaşın altında, cinsel ilişkide bulunmamış kadınlarda muayene ve smear testi gerekmemektedir.

Leave a comment