Embriyo Transferi

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavilerinde, embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan kaliteli embriyolar ailenin de izni alındıktan sonra ileride kullanılmak üzere 5 yıla kadar dondurularak saklanır.

-196 derecede sıvı azot tanklarında saklanan embriyolar yeni dondurma yöntemi vitrifikasyon ile dondurularak saklanır. Bu yöntem ile dondurulan embriyolar sağlıklı şekilde çözülüp, transfer edilir ve bu uygulama ile yüksek gebelik oranları sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi sonrası kalan embriyolar, gelişiminin 2,3,4,5. günlerinde dondurulabilmektedir. Özellikle blastokist evresinde (5. Güne ulaşmış embriyolar) iyi kalitede olan embriyoların bir tanesi transfer edildikten sonra elde kalan embriyolar dondurulmaktadır. Bazı hastalarda taze embriyo ile başarı sağlanamamaktadır. Bu durumlarda dondurulmuş embriyo uygulamaları güvenli ve hasta için ekonomik olan uygulama yöntemidir. İyi bir dondurma-çözme programında tüm dondurulan embriyolar, % 90-95 oranında çözme işlemi sonrasında canlılıklarını koruyabilmektedir. Hastanın transfere hazırlanmasında öncelikle, endometriyumun hazırlanması ve yeterli kalınlığa ulaşması sağlanır. Özetle dondurulmuş embriyolar ile normal tüp bebek ile elde edilen taze embriyolar arasında başarı oranları aynıdır.

Leave a comment