Başarı Oranları

Tüp Bebekte Başarı Oranları

Çocuk sahibi olmak isteyen infertil çiftlerde, en yüksek başarı oranına sahip tedavi yöntemi TÜP BEBEK TEDAVİSİDİR. Tüp bebek tedavisinde, başarı oranları merkezden merkeze farklılık göstermektedir.

Tüp bebek tedavilerinde, gebe kalma oranları % 40-55, eve canlı bebek götürme oranları % 35-40’ler civarındadır. Bu başarı oranlarını azaltan ve arttıran birçok faktör vardır. Tüp bebek tedavisinde başarı, yaşa ve kısırlık nedenine göre değişir. Bu faktörler arasında en önemlisi anne yaşıdır.

Yaş ilerledikçe gebelik şansı belirgin şekilde azalmakta ve 35 yaştan sonra bu hızlanmakta, 40’lı yaşlarda ise belirgin bir hale gelmektedir. Kadın ne kadar genç ise ve yumurtalık rezervi ne kadar iyiyse gebelik şansı o kadar yüksektir. Örneğin; 20-30 yaş grubu arasındaki kadınlarda normal bir yumurtalık rezervi var ise gebelik şansları yaklaşık olarak % 60-70’lere kadar çıkmaktadır. Buna karşılık 40 yaşında bir kadının gebelik şansı % 15-20’ler civarındadır. 42 yaşından sonra gebelik şansı çok azalmaktadır, özellikle 45 yaştan sonra çok nadirdir. Erkeğin yaşı bu kadar etkili değildir.

Bu nedenden dolayı da 35 yaşın civarında evlilik yapmış olan kadınların çok beklemeden bir uzmana başvurmaları, onların ilerde bebek sahibi olma şanslarını arttıracaktır.

Leave a comment