Yumurtlama Tedavisi

Yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu) nedir?

Anne adayına, ağızdan alacağı haplar veya iğne şeklinde (enjeksiyon) yumurtlamayı uyaracak ilaçlar verilir (klomifen sitrat, human menopozal gonadotropin vb). Böylece yumurtalıkların uyarılması ve yumurtlamanın gerçekleşmesi sağlanır. Bu ilacı kullanan kadınların %40’ı 6 ay içinde gebe kalır. Yan etkiler arasında ateş basması, mide bulantısı, meme hassasiyeti sayılabilir.

Yumurtlama tedavisi kimlere uygulanır?

Anne adayının düzensiz yumurtlamasına bağlı oluşan kısırlığın tedavisinde uygulanır. Bu tedavi hafif yumurtlama bozukluklarında ve spermler istenen kalitede olduğunda uygulanır.

Klomifen sitrat ile yumurtlama tedavisi nasıl uygulanır ?

Doktor gözetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır. Adetin üçüncü günü (2-5 günler arasında) başlanır. Günde bir kere kullanılarak tedaviye başlanır . Günlük doz genellikle 50 mg olmakla birlikte, yumurtlama olmazsa 100 mg hatta 150 mg günlük dozlar uygulanabilmektedir. 5 gün süre ile kullanılır. Ultrason takipleri ile yumurtanın büyüklüğü takip edilir ve yumurtlama için uygun büyüklüğe erişince (20 -22 mm olunca) eşlerin gün aşırı ilişkiye girmeleri veya aşılama (IUI) ile gebelik sağlanmaya çalışılır. Büyüyen yumurta hücresinin (folikül) çatlaması için HCG enjeksiyonu (çatlatma iğnesi) yapılır. Yumurtlama bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra olacağı için aşılama 36 saat sonra yapılır.

Leave a comment